Univerzita Palackého v Olomouci
UP

Kontakt
EN

Studentské mobility

Mobility

Věděli jste, že absolventi zahraničních mobilit mají ve svém pracovním životě lepší platové ohodnocení, než jejich vrstevníci, kteří zahraniční zkušenost nemají? A není to to jediné, kde mají navrch... Plyne to z průzkumu (2023) zpracovaným renomovanou agenturou STEM/MARK.

Rozšiřte si v rámci studia své zkušenosti, zpestřete životopis a navažte nová přátelství s vrstevníky z jiných zemí – vycestujte na zkušenou do zahraničí.

Inspirujte se příběhy ze studentských zahraničních pobytů, jděte v jejich stopách či si prošlapejte vlastní cestičku... ;-)


Infoschůzka k nabídce zahraničních mobilit 7. 12. 2022 – prezentace (PDF) a videozáznam ze schůzky 14. 12. 2020 (YouTube)


Studentům, kteří mají zájem rozšířit si své znalosti a zkušenosti nad běžný rámec studia, se nabízejí příležitosti k vycestování na studijní pobyt či pracovní stáž do zahraničí. Mezi nejvyužívanější patří programy koordinované v ČR Domem zahraniční spolupráce (na naší katedře nejčastěji Erasmus+CEEPUS). Díky předem uzavřeným smlouvám s konkrétními partnerskými pracovišti je zařízení studijního pobytu přes tyto programy podstatně zjednodušené. Oslovení zahraniční organizace pro realizaci pracovní stáže je pak v mnohém zjednodušeno díky aplikaci INTLAG a podpoře UP v čele s koordinátorkou zahraničních pracovních stáží Mgr. Marií Rakovou.

Kromě toho se k realizaci zahraniční mobility nabízejí další programy administrované Domem zahraniční spolupráce, možné je vycestovat přes univerzitní alianci Aurora, případně Stipendijní program UP nebo získat stipendia nadací jako např. Merillův program nebo Fulbrightova komise. Finančně vás pak kromě výše uvedených programů mohou podpořit (často i kumulativně) příspěvky dalších stipendijních fondů, kterých existuje celá řada a které nabízí instituce jako např. Olomoucký kraj, Přírodovědecká fakulta UP, Nadace Sophia nebo Bakala Foundation

Koordinátoremkontaktní osobou pro zahraniční mobility je v rámci katedry geografie dr. Petr Šimáček.

Garantem uznávání předmětů ze zahraničního studijního pobytu je v rámci katedry geografie dr. Miloš Fňukal.

Odbornou referentkou pro zahraniční styky v oblasti studijních záležitostí je v rámci Přírodovědecké fakulty paní Dana Gronychová.

Administrativa zahraničních mobilit probíhá v úzké spolupráci s jednotlivými pracovníky Oddělení pro mobility Centra zahraniční spolupráce UP.

Upozornění: Všichni vyjíždějící studenti musí svůj zamýšlený pobyt nahlásit nejpozději 2 týdny před samotným výjezdem paní Gronychové, která pomůže s jeho zanesením do Portálu UP/STAGu (bez toho nebude výjezd oficiálně veden ve studijní agendě vyjíždějícího studenta). Následně si musí student v Portálu UP, sekci "ECTS výjezdy", doplnit všechny předměty studované v rámci zahraničního studia. Vyžaduje-li to situace (např. nominační podmínky na hostující instituci), je možné v této záležitosti oslovit paní Gronychovou i dříve.

V rámci zahraničního studijního pobytu je pro studenty Přírodovědecké fakulty UP stanoveno splnění minimálně 20 ECTS za semestr – podrobnosti uvádí příslušná směrnice děkana.

Typy zahraničních mobilit

Nejvyužívanější programy zahraničních mobilit

Zkušenosti našich studentů z absolvovaných zahraničních pobytů

SLIDER fotek z příběhů