GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / strukturně denudační / skalní defilé
Skalní defilé
Základní charakteristika

Skalní defilé je zpravidla strmá až svislá skalní stěna představující přirozený odkryv v délce několika desítek až stovek metrů a o výšce od několika metrů do desítek metrů.

Defilé vznikají většinou zaříznutím vodních toků do odolnějších hornin. Skalní defilé mohou být i tektonického původu, jsou-li údolí založená na zlomech. Typická skalní defilé se vyskytují v údolích rozčleňujících sedimentární tabule.

Výskyt v ČR
Příkladem skalního defilé v karbonských arkózách, slepencích a pískovcích je NPP Čertova kazatelna na Plzeňsku, četná skalní defilé jsou v křídových pískovcích, například v Teplických a Adršpašských skalách na Náchodsku, v NP České Švýcarsko, v CHKO Labské pískovce, v Jetřichovickém skalním městě, Děčínských stěnách, Tiských stěnách nebo v CHKO Český ráj a v křídových slínovcích (opukách), například v údolí Tiché Orlice (PR Peliny), údolí Metuje (Nové Město nad Metují) nebo údolí Žejbra (Podskala). Typická skalní defilé jsou i v krystalických horninách, například v údolí Vltavy (PR Podhoří v Praze v převýšením až 100 metrů nebo PP Sedlecké skály) nebo v Šumavském podhůří (Anínská skála). Unikátní skalní defilé v celkové délce téměř 800 metrů je také u Hodkovic nad Mohelkou.
 
Obr.: Skalní defilé v Teplickém skalním městě v NPR Adršpašsko-teplické skály (foto: I. Smolová)