GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / strukturně denudační / skalní převis (abri)
Skalní převis (abri)
Základní charakteristika

Skalní převis je rozsáhlejší přirozený skalní výběžek vzniklý v měkčích polohách méně odolných hornin. Termín abri je převzat z francouzského výrazu l'abri, což znamená přístřešek nebo útulek.

Významným činitelem, který se podílí na vzniku skalního převisu, je kapilární vlhkost v úpatních částech skalních stěn ve spojení s mrazovým zvětráváním, které urychluje mechanický rozpad. Na vzniku skalního převisu se v našich zeměpisných šířkách podílí také proces nivace. Jakmile se vytvoří malý výklenek, vzlínaní vlhkosti se ještě zvýší a uplatňuje se i vliv řas, lišejníků a mechorostů rozrušujících horninu mechanicky i chemicky.

Nejlépe vyvinuté skalní převisy se nachází v kaňonech a horských údolích především v úpatní části skalních stěn. Skalní převisy jsou i u vodopádových stupňů, kde vznikají zpětnou erozí a evorzí, patří tak mezi erozně-evorzní fluviální tvary.

Výskyt v ČR
Ve skalních městech (Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, Kokořínsko, Český ráj, Prachovské skály, Budislavské skály, Pulčínské skály), v údolí Jizery poblíž Mnichova Hradiště, na Kozákově (Babí pec), dlouhý převis v pískovcích je v lokalitě Krápník v katastru Tuhanec (převis je 47 metrů dlouhý, hluboký 10,5 metru a vysoký 12 metrů).
 
Obr.: