GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / strukturně denudační / skalní věž
Skalní věž
Základní charakteristika
Skalní věž je izolovaná část skalního masívu ve tvaru pravidelného, vysokého a zpravidla štíhlého hranolu nebo sloupu. Vznikla destrukcí skalnatého horského hřebene nebo tabule (tabulové plošiny) v důsledku mechanického zvětrávání a odnosu horniny, případně odsedáním skalních stěn.
V pobřežní oblasti vznikají skalní věže abrazí a izolací odolnější partie z podemílaného a rozrušovaného pobřežního srubu. Zvláštním typem skalní věže je skalní jehla. Skalní věže jsou typické pro okrajové části tabulových plošin, stolových hor, silně abradovaná pobřeží a četné jsou v pískovcových skalních městech.
Výskyt v ČR
Skalní věže jsou četné v pískovcových skalních městech, například v Adršpašsko-teplických skalách, v Kokořínsku, v Budislavských skalách, Broumovských stěnách, v Jetřichovickém skalním městě, Děčínských stěnách nebo Tiských stěnách. Chráněné skalní věže jsou také v PP Malesická skála na Plzeňsku (karbonské arkózy), Vlčické skály na Mladobucku (permské slepence), v PR Svatošské skály na Karlovarsku (žulový útvar Jan Svatoš), v rulách a migmatitech v CHKO Žďárské vrchy (Děvět skal, Malínská skála nebo Milovské a Rybenské Perničky).
 
Obr.: Skalní věž v Adršpašsko-teplickém skalním městě (foto: I. Smolová).