Poloha a základní socioekonomická data

menu / socioekonomická geografie / poloha a základní socioekonomická data

Polsko

- oficiální název Polská republika (pol. Rzeczpospolita Polska) je stát ležící ve střední Evropě. Hraničí s Německem na západě, s Českem a Slovenskem na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem (Kaliningradská oblast) na severu. Ze severu má Polsko přístup k Baltskému moři se 770 km pobřeží. Nejdelší hranici má Polsko s Českou republikou - 780 km. Povrch je převážně rovinatý, hory tvoří většinu jižní hranice (Krkonoše na západě, Tatry na východě). Polsko je tranzitní evropskou zemí ve směru sever-jih a západ-východ.

Obyvatelstvo

Polsko má 38,5 milionů obyvatel a patří mu osmá příčka mezi největšími evropským státy. Největší koncentrace obyvatelstva a průmyslu je ve Slezském vojvodství., dále v aglomeracích velkých měst (varšava, Lodz, Poznan, Wroclav, Krakov ad.). Hlavním městem je Varšava, byť roli druhé centra v zemi je přisuzována Krakovu (do roku 1592 hlavní město Polska).

Byť roční přírůstek je stále kladný, dlouhodobá demografická prognóza Polska je krajně nepříznivá. Ve srovnání se současností by počet obyvatel Polska v roce 2035 měl poklesnout až pod 36 milionů (úbytek více než 2 milióny obyvatel). Jak národnostně, tak nábožensky je Polsko homogenní státem. Převládající národností je polská (97 %), k římskokatolickému vyznání se hlásí 88 %.

Úřední jazyk

Úředním jazykem je polština. Polštině nejbližším jazykem je slovenština, pak čeština a ukrajinština. Blízká polštině je kašubština, která se považuje za samostatný jazyk. Vzhledem k relativně velké německé minoritě v Opolském vojvodství je němčina druhým, tzv. pomocným jazykem celkem v 27 obcích. Obdobné postavení má v 12 obcích Podlaského vojvodství běloruština. Velmi rozšířená ve Slezském vojvodství je tzv slezština (ślaska gwara), která však není pravým jazykem ale pouze etnolektem.

Města a aglomerace

Na území Polska je celkem 897 měst, z toho 39 má nad 100 tisíc obyvatel. Největší aglomeračním útvarem je slezská konurbace, kterou tvoří soubor 19 obcí o celkovém počtu 3 miliónu obyvatel. Následující tabulka uvádí největší polské aglomerace podle počtu obyvatel.

Tab. 1: Největší polské aglomerace podle počtu obyvatel

Administrativní členění

Poslední velká reforma z roku 1999 zavedla opět 16 vojvodství a trojstupňové administrativní členění. Základním článkem teritoriální samosprávy jsou obce, v čele obce stojí fojt (wójt, ve městech burmistr (burmistrz) nebo prezident (ve městech nad 100 tisíc obyvatel). Hlavním představitelem státní moci na úrovní vojvodství je vojvoda (wojewoda), nejvyšším zástupcem samosprávy na téže organizační úrovni je maršálek. Okresy (powiaty) jsou podobně jako obce samosprávným článkem veřejné správy, v čele okresu stojí starosta.

Statisticky je Polsko rozděleno do 6 regionů (NUTS 1), 16 vojvodství (NUTS 2), 66 subregionů (NUTS 3) LAU 1 okresy (bývalé NUTS 4), a LAU 2 obce (bývalé NUTS 5).

Tab. 2: Polské regiony a vojvodtství

Státní svátky

  • 1. 1. (Nový rok)
  • 6.1. (Tři králové - nový svátek od r. 2011)
  • 31.3 - 1. 4. (Velikonoce 2012) - proměnné datum
  • 1. 5. (Svátek práce)
  • 3. 5. (Den Ústavy - vyhlášení první ústavy - 1791)
  • 27.5. (Svatodušní svátek 2012)
  • 7. 6. (Boží tělo 2012) - proměnné datum
  • 15. 8. (Nanebevzetí Panny Marie, Svátek polské armády)
  • 1. 11. (Všech svatých)
  • 11. 11. (Svátek nezávislosti - obnovení státní suverenity - 1918)
  • 24. - 26. 12. (Vánoce)