Univerzita Palackého v Olomouci
UP

Kontakt
EN

Dny geografie 2021

Katedra geografie Přírodovědecké fakulty UP se spolu se spolkem EGEA Olomouc zapojuje do Dnů geografie těmito akcemi:

15. listopadu 2021

Badatelská hra Město poznání

Poznejte Olomouc s badatelskou hrou Město poznání! Hru organizuje EGEA Olomouc, začátek je v 15.30 před Pevností poznání. Více informací na FB události Poznejte Olomouc... s badatelskou hrou Město poznání no. 2

Cestovatelský pondělek – USA: čtyři měsíce dobrodružství v sedmi státech

Přednáší Lukáš Kroča od 19.00 na učebně LP 2001 (pozvánka). Jedná se o přednášku v rámci série pravidelných pondělních setkání během semestru a zájemci o tyto akce z řad široké veřejnosti jsou zváni i na další přednášky v cyklu, i mimo Dny geografie. Pozvánky na tyto další akce najdete vždy v aktualitách webu katedry geografie a jako události facebookové stránky Cestovatelské pondělky.

22. listopadu 2021

Cestovatelský pondělek – Island: země ledu a ohně

Přednáší Zdeněk Špíšek od 19.00 na učebně LP 2001 (pozvánka). Jedná se o přednášku v rámci série pravidelných pondělních setkání během semestru a zájemci o tyto akce z řad široké veřejnosti jsou zváni i na další přednášky v cyklu, i mimo Dny geografie. Pozvánky na tyto další akce najdete vždy v aktualitách webu katedry geografie a jako události facebookové stránky Cestovatelské pondělky.

24. listopadu 2021

Přednáška: Proč je informační gramotnost důležitá pro bezpečnost státu

Hybridní způsoby válčení, využívání informací v konfliktech, velmoci v současném informačním válčení a proč je informační gramotnost úkolem každého z nás? Přednáší kpt. Oldřich Bruža z Velitelství informačních a kybernetických sil Armády ČR, od 9.45 v aule (LP 2001) na Přírodovědecké Fakultě UP (pozvánka).

TopoČekos – geografická poznávačka

Geografická poznávačka, kterou vymyslel Martin Bárta a organizuje ji spolek EGEA Olomouc. Uskuteční se od 18.00 v místnosti LP 2005 na Přírodovědecké Fakultě UP. Více informací na FB události TopoČekos – geografická poznávačka.

4. října 2021 až 31. ledna 2022

Výstava Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa

Výstava pojednává o výjimečných meteorologických situacích v Jeseníkách a Rychlebských horách v období 1978 až 2017, které jsou možným odrazem klimatických změn.

Návštěvníci se mohou seznámit s průběhem několika vybraných synoptických situací, které způsobily meteorologické extrémy na Jesenicku. Speciální pozornost je věnována bouřkám a bouřkovým jevům, velmi nízkým i extrémně vysokým teplotám, problematice sucha, silným nárazům větru, velmi brzkým sněhovým pokrývkám na podzim a naopak pozdním sněhovým pokrývkám na jaře a dalším neobvyklým meteorologickým jevům.

Na výstavě je k vidění řada různých meteorologických přístrojů a pomůcek z dob minulých i doby současné, které jsou využívány v „ostrém“ provozu na meteorologických stanicích po celé České republice. Raritami jsou originální aerologická sonda, meteorologická budka s vybavením a funkční automatická meteorologická stanice, kterou si návštěvníci mohou vyzkoušet v praxi.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 4. října 2021 ve 14:00 a výstava potrvá do 31. ledna 2022. Najdete ji v prostorách 2. nadzemního podlaží před katedrou geografie.