Univerzita Palackého v Olomouci
UP

Kontakt
EN

RSS

Symbol RSS technologie

K čemu slouží a jak funguje

S technologií RSS se lze dnes setkat téměř na všech webových stránkách, které často aktualizují svůj obsah – např. zpravodajské weby nebo nejrůznější deníčky/blogy.

Hlavním cílem RSS je rychle a komfortně informovat o nových článcích, aktualitách nebo změnách na konkrétních stránkách. Pokud si pořídíte tzv. RSS čtečku (v angličtině Feed Reader / Aggregator), budete automaticky informováni o novince chvíli po jejim vydání, aniž byste museli pracně a otravně kontrolovat dané stránky v prohlížeči.

Svým způsobem to může připomínat princip e-mailu, resp. zasílání e-mailových zpravodajů o novinkách. Nikde se však neupisujete svou e-mailovou adresou nebo čímkoliv jiným, ale pouze jednoduše "řeknete" své čtečce, aby pravidelně kontrolovala web s podporou RSS, zda u něho nedošlo ke změnám.

Po technické stránce jde o systém textového (XML) souboru se seznamem posledních změn/novinek, umístěného na webových stránkách a příslušné RSS čtečky na straně příjemce. Tu lze získat jako některý z mnoha samostatných SW programů, je k nalezení i jako součást některých jiných programů, zejména internetových prohlížečů, popřípadě lze užít webovou čtečku s výhodou nezávislosti na konkrétním počítači.

RSS čtečky

Příklady samostatných programů

Přiklady internetových prohlížečů s vestavěnou, popř. doplnitelnou čtečkou

Příklady webových čteček

Zprovoznění

Ve zvolené čtečce vyplníte adresu příslušného RSS kanálu (XML souboru) a dle zvoleného intervalu bude čtečka za Vás pravidelně kontrolovat daný soubor, zda v něm nedošlo ke změně = zda nebyla přidána na webových stránkách nějaká novinka. Pokud ano, čtečka Vás informuje o základních informacích o novince nebo popřípadě tuto novinku rovnou vypíše.

Adresy dostupných RSS kanálů u stránek katedry geografie

  • http://geography.upol.cz/_rss/aktualne.rss
    obsahuje novinky ze sekce Aktuálně

Pokud máte s RSS zdrojem katedry geografie nějaké problémy či k němu máte připomínky, popřípadě máte tipy na vytvoření RSS zdroje pro další části stránek, dejte o tom vědět třeba prostřednictvím fóra.

Další informace o technologii RSS