SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA)

Spojené státy americké (United States of America)

 

rozloha: 9 629 091 km2

počet obyvatel: 290 343 000 (červen 2003)

hustota zalidnění: 30,2 obyv./km2

přirozený / celkový přírůstek: 0,57 % / 0,92 %

 

hlavní město: Washington

jazyky: angličtina (82,1 %, úřední ve většině států), španělština (10,7 %) (sčítání 200)

typ státu: prezidentská republika, federace

správní členění: 50 států, 1 federální území

 

národnosti:      běloši 77,1 % (z toho běloši nehispánského původu 69,1 %), černoši 12,9 %, Asijci 4,2 %, Indiáni a domorodci z Aljašky 1,5 %, Havajané a ostatní domorodci z Tichomoří 0,3 %, ostatní 4,0 %; 12,5 % obyvatel USA je hispánského původu, 0,6 % (1 704 000 obyvatel) se hlásí k českému původu (sčítání 2000)

náboženství:   protestanti 56 %, katolíci 28 %, židé 2 %, ostatní 4 %, žádné 10 % (1989)

 

HDP/obyv.: 37 600 USD (2002)

měna: americký dolar (USD) = 100 centů

 

(tady nic není a dlouho nebude)

Důležité odkazy:

Prezident:                     White House
Parlament:                    United States House of Representatives, The US Senate
Vláda:                          White House
Statistika:                     Bureau of the Census
Všeobecné informace:  CIA - The World Factbook 2005
Národní atlas USA:      The National Atlas of the United States of America

Zajímavosti:

New York (město), Washington, D.C., Utah, Havaj a národní parky v USA mají samostatnou stranu.

 

Kovboj je honák dobytka, který se stará rovněž o koně na dobytčích rančích v Severní a Jižní Americe. Původní vlastí honáků dobytka bylo Španělsko, odtud se hispánští jezdci dostali do Mexika a Kalifornie, kde pracovali pro vznikající kožařský a lojařský průmysl. Zakládají kovbojské tradice a dávají vznik vybavení a jazykovým výrazům pro jednotlivé pracovní úkony. Honáci dobytka mají své regionální názvy, v Mexiku vaqueros, v Argentině gaučové, llanerové ve Venezuele a huasové v Chile.

Oblečení kovbojů musí být pevné, aby odolalo námaze při práci se zvířaty a pichlavé vegetaci. Skládalo se ze spodků z červené vlny, košile, kalhot, šátku (bandána), úzkých kožených chráničů, bot, opasku a klobouku, nejlépe značky Stetson. Nejdražší věcí z oblečení byly ozdobné spony na opasku, původně byly rozdávány jako ceny v rodeu. Kovboj ke své práci používal sedlo, laso a cejchy. Cejchy sloužily jako poznávací znamení v době, kdy se dobytek pohyboval ve volné přírodě. Laso má být zhruba 12 metrů dlouhé, dnes se vyrábějí z nylonu či směsi umělých a přírodních vláken. Práce kovbojů vyžadovala odvahu a vytrvalost a postupem doby začali zosobňovat vlastnosti, které všichni obdivovali. Nejdál tento jev pokročil v USA. První westernovou filmovou hvězdou se stal Tom Mix, další showman západu byl Buffalo Bill Cody se svým představením Divoký západ. Kovbojská kultura se promítla rovněž do stylu oblékání a tance tzv. square dancing. Rodeo je španělský výraz pro ohradu pro dobytek. Původně to byla přátelská soupeření na křižovatce dobytčích stezek. Ve 30. letech se tyto soutěže zprofesionalizovaly. Každoročně se koná jen v USA 500 rodeových soutěží. Závodí se v 5 disciplínách, jenž jsou jízda na nezkroceném osedlaném koni, lasování telat, jízda na neosedlaném nezkroceném koni, zápas s býčkem a jízda na býkovi. Mezi další možné disciplíny patří závod kolem barelů nebo závody kovbojských pojízdných kuchyní.

 

(zpracovala Daniela Pohludková, 2006)

 

Imigrace do USA ve 20. století Spojené státy americké jsou tradiční imigrační zemí, kde původní obyvatelstvo v pravém slova smyslu neexistuje. V současnosti mají USA 300 030 583 obyvatel (dle odhadu z 21. 10. 2006), z toho 10 % se v USA nenarodilo. Do konce 19. století se do USA stěhovali lidé z Evropy, především ze Skandinávie a Irska. Po roce 1895 pak většina přistěhovalců pocházela spíše z jižní a východní Evropy. Někteří z nich věřili v tzv. americký sen, což je víra, že v USA může každý, pokud je chytrý, pilný a odvážný, dosáhnout velkého bohatství a společenského vzestupu (z obyčejného dělníka se stane milionářem). Počátkem 20. století došlo k rychlému růstu měst. Bylo to zejména v důsledku přílivu imigrantů, kteří hledali práci v továrnách. V roce 1914 měly USA 45 milionů městského obyvatelstva – mezi největší centra patřil např. New York, Chicago nebo Pittsburgh. Do roku 1921 nebylo přistěhovalectví v USA nijak omezováno. Odpor proti nárůstu počtu imigrantů však vedl k přijetí zákonů Immigration Act of 1921 a Immigration Act of  1924, které stanovily přísné roční přistěhovalecké kvóty. První z roku 1921 umožňoval roční imigraci z jednotlivých států do maximálně 3 % počtu obyvatel USA k roku 1910, kteří z daného státu pocházeli. Druhý z roku 1924 byl založen na stejném principu, ale povoloval maximálně 2 % a vztahoval se na počty obyvatel z roku 1890. Tím v podstatě zamezil imigraci z jižní Asie a Indie a prováděl jasnou rasovou selekci imigrantů: např. roční limit byl pro Irsko 28 567 osob, pro Československo 3 073 osob a pro Indii 100 osob. Tyto diskriminující zákony byly zrušeny až v roce 1965 (Immigration Act of  1965), následovalo dramatické zvýšení počtu přistěhovalců. Do 70. let to byli hlavně Evropané, od konce druhé světové války ale přibylo i množství imigrantů z Karibiku a Latinské Ameriky.

Vlna imigrace vyvrcholila v letech 1990 (1,5 milionu přistěhovalců) a 1991 (1,8 milionu přistěhovalců). Roku 1996 byl uzákoněn „Illegal Immigration Reform“ a „Immigration Responsibility Act“. Znamenalo to zvýhodnění legální imigrace osob, které měly stanovenou výši příjmu. USA mají aktivní migrační politiku, přesto imigraci např. z Kuby nebo Haiti určitým způsobem omezují. V devadesátých letech byl zaznamenán nárůst legální, ale hlavně ilegální imigrace z Mexika. V roce 2005 tvořili přistěhovalci z Mexika již 14,4 % veškeré legální imigrace do USA.

Některé skupiny přistěhovalců se soustřeďují v určitých oblastech USA. Kubánci se většinou usazují na Floridě, Portoričané na severovýchodě a obyvatelé mexického původu na jihozápadě a západě USA, hlavně u hranic s Mexikem. V Novém Mexiku jich žije 43,6 %, v Texasu 34 %, v Kalifornii 34 %, v Arizoně 25 % a stále více jich přibývá také v Nevadě, Coloradu a Utahu, tedy ve státech, které kdysi Mexiku patřily. V těchto číslech jsou tedy započítáni nejen přistěhovalci, ale zřejmě i potomci obyvatel, kteří zde žili ještě před připojením k USA. Přesto se někdy mluví dokonce o „reconquistě“. Tzv. „latinos“ nyní představují hlavní skupinu přistěhovalců z oblasti Latinské Ameriky. Předstihli už i Afroameričany a podle údajů ze sčítání lidu, které proběhlo v roce 2000, jich v USA žije 35 milionů. Přestože demografické studie ukazují, že do roku 2050 by ve Spojených státech měla populace „latinos“ dosáhnout téměř jedné čtvrtiny z celkového počtu obyvatel, většina Američanů zatím stále odvozuje svůj původ od předků z Evropy, zejména Německa.

Významný příliv imigrantů z Mexika vedl k vytvoření názvu „OTMs – other than Mexicans“ (nemexičtí přistěhovalci). Označují se tak imigranti přicházející z ostatních zemí Latinské Ameriky, Asie nebo Středního Východu. Podíl imigrantů z Evropy je v současnosti velmi malý, v roce 2005 tvořili pouze 15,7 % z celkového počtu. USA jsou však dodnes zemí s největší českou komunitou v zahraničí. K českému původu se hlásí 1,3 milionů osob (2005) a k československému původu přes 300 000 osob. Česká menšina je tak v USA na 25. místě. Největší komunity Čechů dnes můžeme nalézt v Chicagu, New Yorku, Los Angeles nebo Washingtonu.

 

(zpracovala Petra Morkesová, 2006)

 

Orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus) je jedním ze symbolů USA (mají ho ve svém státním znaku). Orel bělohlavý patří do čeledi jestřábovitých. Velikostí je čtvrtým největším orlem na světě. Dorůstá délky 71 až 96 cm, hmotnosti 3 až 6,3 kg a rozpětí křídel 168 až 244 cm. Mláďata jsou nejprve světle hnědá, jejich peří tmavne až ve věku dvanácti týdnů, kdy opouštějí hnízdo. Později se na jejich hlavě, ocase, hrudi a pod křídly začínají objevovat bílé skvrny. Tělo dospělců je tmavě hnědé, korunované bílou hlavou a stejně zbarvenými ocasními pery. Výrazný je také mohutný žlutý zobák a pařáty. Tohoto zbarvení však orli dosahují až kolem pátého roku života. Samička je vždy větší a těžší. Orli bělohlaví obvykle hnízdí na stromech či skalních římsách a tam, kde jim to příroda neumožňuje, také přímo na zemi. Budují velká hnízda z klacků a větví, která opakovaně využívají. Hnízdo může dosahovat výšky až 4 m a průměru 2,5 m. Orli žijí v trvalých párech. Samice snáší 1 až 3 vejce, inkubační doba se pohybuje kolem čtyřiceti dní, mláďata vylétají po 10 až 11 týdnech. V sezení na vejcích se střídají oba rodiče. Hlavní obživu tvoří ryby. Nevyhýbají se však ani lovu menších ptáků, savců a dalších obratlovců a nepohrdnou ani mršinami. Při  lovu jim pomáhá mimořádně vyvinutý zrak. Bylo doloženo, že orel bělohlavý je schopen spatřit rybu až na vzdálenost tří kilometrů.

Orli bělohlaví se vyskytují na celém území USA s výjimkou Havajských ostrovů. Žijí vždy v blízkosti vodního zdroje (řeky, jezera či mořského pobřeží). Anglický název orla bělohlavého „bald eagle“ v doslovném překladu znamená něco jako orel holohlavý nebo lysý. Dnes už zavádějící slovo „bald“ mělo ve staré angličtině význam „bílý“.

 

(zpracovala Tereza Havlíčková, 2006)

 

Gateway Arch (Brána k Západu) se nachází ve městě St. Louis ve státě Missouri. Je součástí národního parku Jefferson National Expansion Memorial, společně se starou soudní budovou (Old Courthouse). Gateway arch je vzpomínkou na všechny dobrodruhy, dobyvatele Západu. Myšlenka na památník osídlování amerického Západu se zrodila v roce 1933 v mysli Dr. Luthera Ely Smitha, ale až roku 1947 byla vypsána architektonická soutěž, ve které zvítězil tehdy teprve 37letý architekt finského původu Eero Saarinen. Porazil zbývajících 171 soutěžících, včetně vlastního otce, a porota jeho dílo nazvala „dílem génia“. Jeho návrhem byl oblouk postavený v severojižním směru, aby byl průchod orientovaný z východu na západ. Má symbolizovat bránu otevírající se všem novým osadníkům divokého západu. S výstavbou se začalo 12. února 1963, dva roky po Saarinenově smrti. Obě paty oblouku se stavěly zároveň, proto až do konce trvaly obavy, že se obě části na vrcholu nesetkají. Památník byl dokončen 28. října 1965. Celá vnější konstrukce oblouku je z nerezové oceli, za jasného počasí se na slunci leskne a je vidět z velké dálky. Je nejvyšší stavbou města a nejvyšším památníkem v Americe. Gateway arch je 192 m vysoký a na základně 192 m široký. Má trojúhelníkovitý průřez, přičemž délka strany u paty oblouku je 16,5 m a na vrcholu 5,2 m. V roce 1968 byl nainstalován unikátní tramvajový systém vnitřkem oblouku, který dopravuje návštěvníky na vrchol na vyhlídkovou plošinu. Tento dopravní systém vymyslel za pouhých 14 dní Dick Bowser. Jedná se o 8 kabinek v obou patách oblouku, každá pro 5 lidí, které jsou zapojené do vláčku. Ve vrcholu oblouku jsou malá okna, která umožňují krásný výhled na město až do dálky 50 km. V podstavě brány se nachází Muzeum osídlování Západu (výstava je zaměřena i na indiánskou minulost země), Tuckerovo divadlo (ukazuje dokument Svědectví o snu o stavbě památníku) a Odysseovo divadlo (snímky o osídlování Západu).

 

(zpracovala Zuzana Straková, 2006)

 

Most Golden Gate (Golden Gate Bridge) je jedním z nejznámějších visutých mostů na světě a také jedním z filmařsky nejvděčnějších symbolů San Francisca. Název mostu („Zlatá brána“) nevychází z jeho podoby nebo brvy, ale jen opakuje název průlivu ležícího mezi Sanfranciským zálivem (San Francisco Bay) a Tichým oceánem. Most spojuje San Francisco (na jižním Sanfranciském poloostrově (San Francisco Peninsula)) s okresem Marin (na severním poloostrově). O vybudování mostu bylo rozhodnuto v roce 1930 a stavba byla zahájena 5. ledna 1933. Při stavbě bylo nutno vzít v úvahu častá zemětřesení ale i bouřlivé přílivy a odlivy. Nejobtížnější byla stavba základů pro jižní mostní pilíř. Pracovalo se z vlečných člunů za přílivu i odlivu. Po dostavení pilířů bylo nutno namontovat 2 drátěná lana. Tato montáž se prováděla z visutých lávek. Stavba si vyžádala 11 obětí na životech (z toho 10 při zřícení lešení 17. února 1937). Stavbu mostu vedl inženýr Joseph Strauss, jeho poradcem byl architekt Irving Morrow. Do provozu byl most slavnostně uveden 27. května 1937 (pro pěší) a o den později (pro automobily). Stavba mostu, který byl ve své době nejdelší na světě, tedy trvala čtyři roky, dnes trvá stejně dlouho jeho natření. Od dokončení byl Golden Gate Bridge uzavřen pouze třikrát, vždy kvůli nepříznivým větrným podmínkám.

Most má rozpětí pilířů 1280 m, jeho celková délka je 2737 m. Má dvě nosná lana, každé má průměr 92 cm a skládá se z 27 572 jednotlivých drátěných pramenů. Každý pilíř nese zátěž 95000 tun, kotevní kvádry jsou vystaveny zatížení 28 500 tun v tahu. Věže dosahují výšky 227,4 m a svým tvarem připomínají obrovské písmeno H, postavené několikrát nad sebou. Denně přejede most přes 120 000 aut; má šestiproudovou vozovku, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění podle denní doby. Po obou stranách mostu je chodník pro pěší. Za přejezd osobním autem se ve směru do San Francisca platí 5 dolarů; v opačném směru se neplatí. Od 1. října 1983 je rychlostní limit na mostě redukován na 70–90 km/h.

Díky klimatu pacifického pobřeží je most většinou zahalen v hustých oblacích mlhy. Červená barva Golden Gate Bridge byla zvolena právě proto, aby kontury stavby byly v mlze lépe viditelné.

 

(zpracovala Adéla Tinklová, 2006, redukováno)

 

Hamburgery jsou považovány za typický produkt americké kuchyně, jejich prapůvod lze však hledat už u starých Římanů a nebo u tatarských kmenů Střední Asie (tatarský biftek). Zaručených „vynálezců“ tohoto pokrmu na území USA existuje celá řada. Např. roku 1885 chlapec Charlie Nagreen z Wisconsinu prodával na místním jarmarku masové koule, ze kterých  později pro lepší pojídání vytvořil placku a dal ji mezi chleby. Svůj výrobek pak nazval „hamburger Charlie“. Nebo v roce 1890 jistý Luis Larsen z Connecticutu podával „první hamburger“ ve své jídelně, když pomlel všechny zbytky masa a podával z nich sendvič. Za dalšího původce je považován Otto Kuasw, německý kuchař, který v roce 1891 v přístavu Hamburgu podával oblíbený sendvič námořníkům. Jeden z námořníků pak pověděl restauratérům v New Yorku o tomto výrobku a ti ho začali nabízet po názvem německého přístavu. Většina Texasanů však považuje za opravdového vynálezce Flesche Davise, který v roce 1894 jako první položil syrový steak z pomletého hovězího masa na gril a potom ho spolu s plátky cibule položil mezi domácí toasty. Podobu, jakou známe dnes, doznal hamburger až později. Brzy byl doplněn o tandem hranolek s cocacolou. Tato kombinace se rozšířila po stáncích s občerstvením po celých Spojených státech a zásadním způsobem změnila stravovací návyky Američanů.

V roce 1938 stvořili bratři Richard a Mauricius McDonaldové z těchto tří ingrediencí základ fastfoodu – rychlého občerstvení. Zaměřili se i na další požadavky spokojeného zákazníka, když např. radikálně snížili ceny. Původně provozovali pouze tzv. drive-in občerstvení, ve kterém byli obslouženi přímo ve svém automobilu. Po druhé světové válce se svět zrychlil a zvýšily se i požadavky zákazníků. U McDonaldů proto došlo k redukci jídelního lístku na devět levných a snadno zhotovitelných jídel. Základním se stal právě hamburger a jeho variace. V roce 1953 Richard McDonald spojil dva gotické oblouky a vytvořil z nich známé logo ve tvaru písmene “M“, bratři také začali udělovat tzv. franšízové licence, kdy se zájemce z oblasti pohostinství zavazuje přinést vstupní kapitál, vlastní prostory a zaplatit si zaškolení. McDonald poskytne na oplátku nájemci firemní know how, možnost používání světově proslulého loga, hmotné vybavení restaurace a plný výrobkový sortiment. Za to si vyhrazuje možnost kontroly výrobních postupů a také placení pravidelných poplatků z obratu.  Jako franšízer začínal i Raymond Kroc, který v roce 1955 výrobu hamburgerů dále zdokonalila v roce 1961 pak získal celosvětová práva na obchodní značku McDonald’s a tento podnik se začal šířit po celém světě. Dnes existuje asi třicet tisíc provozoven ve více než sto zemích světa.

Dnes však gigant zaznamenává ústup ze slávy. V roce 2001 byly uzavřeny 163 provozovny a v roce 2002 dalších 175, trend pokračuje. Motto McDonald’s z roku 1957: Kvalita, obsluha, čistota, hodnota (Quality, Service, Cleanliness and Value - Q.S.C.& V) se provozovnám stále hůře daří dodržovat. Síť podniků je už tak rozsáhlá, že je stěží prováděna jakákoliv kontrola. Lidé si stále více stěžují na špinavé a nekulturní prostředí v restauracích, na dlouhé fronty a nezdravou, nezajímavou stravou, která je v rozporu se zásadami zdravé výživy. Objevují se také žaloby na podnik kvůli obezitě a stále častější jsou i demonstrace. Množí se úvahy o tom, že McDonald’s by měl začít nabízet např. jídla z kuřat s čerstvými zeleninovými přílohami. McDonald’s se rozhodl, že začne tisknout přímo na obaly, kolik kalorií, tuků, cukrů nebo bílkovin jeho jídlo v sobě ukrývá. Řetězec se spoléhá, že toto nové balení mu alespoň částečně pomůže v soudních bitvách.

 

(zpracovala Veronika Cahová, 2005)

 

Americké speciální ozbrojené jednotky jsou poměrně složitě strukturovány. Nejznámější jsou:

U.S. Army Special Forces obvykle označované jako Zelené barety (název není oficiální, je odvozen z charakteristické součásti jejich výstroje) jsou nasazovány na místech, kde je rychle potřeba zasáhnout nebo demonstrovat sílu. Jedná se o jednotky, které se po seskoku pohybují a chovají podobně jako běžná armáda. Jejich historie sahá do druhé světové války, kdy byla vytvořena jednotka 1st Special Service Force, v dnešní podobě jsou dítětem studené války. Jejich prvním skutečným válečným nasazením byla válka ve Vietnamu. Na konci výcviku dostanou vojáci zelený baret s odznakem Special Forces s nápisem De opresso liber (osvobodit z útlaku). Na rozdíl od stereotypu akčních filmů, které je často líčí jako bandou hrdlořezů, jsou vojáci těchto jednotek cvičeni nejen pro použití v bojových akcích, ale také pro humanitární a rozvojovou pomoc – zejména pro zajištění zdrojů hygienicky nezávadné vody pro civilní obyvatelstvo.

 

Special Forces Operational Detachment-Delta (Airborne) Historie této jednotky je spojována se jménem plukovníka Charlie A. Beckwitha, který sloužil nějaký čas u britských SAS a po svém návratu do americké armády založil 1. oddíl zvláštních vojsk Delta. Prvotním úkolem Delty je boj proti teroristickým útokům na území Spojených států a tomu odpovídá i výcvik a požadavky na uchazeče (psychologické a fyzické předpoklady). Rychlý a 100% úspěšný střelec je považován za ideál. Vojáci jsou v jednotce cvičeni k tomu, aby byli schopni na jakémkoli místě obsadit budovu nebo dopravní prostředek obsazený teroristy. Trénink zahrnuje všechny druhy konvenčního boje s jednotlivými druhy situací. V tréninku je též zahrnuta komunikace, demolice a vysoký stupeň první záchrany. Základna Delty je ve Fort Braggu v Severní Karolíně, kde jsou udržovány v pohotovosti dvě roty po 100 mužích.

 

U.S. Army Rangers (oficiálně 75th Ranger Regiment) se objevují během celé vojenské historie USA. Poprvé byli zorganizováni majorem Robertem Rogersem v roce 1756. Na pláži Omaha získali Rangers svoje oficiální motto: "Rangers Lead the Way" (Rangers veďte cestu). Současný Ranger je muž, který splnil speciální výcvik v americké armádě (tzv. ranger kurz). Všichni důstojníci a vojáci v jednotce jsou dobrovolníci. Jednotka má tři prapory a každý prapor může být nasazen kdekoliv na světě během 11 hodin. U. S. Army Rangers jsou pokládáni za nejlepší jednotku lehké pěchoty Armády USA.

 

U.S. Navy SEALs (SEAL = Sea, Air, Land - moře, vzduch, země) navazují na pracovní oddíly dobrovolníků, tzv. SeaBees (mořské včely), vytvořené v roce 1943. Ty se později přeměnily na speciální námořní bojové demoliční jednotky, které se – pod názvem Underwater Demolition Teams (UDT) – vyznamenaly v konfliktu v Koreji při odminovávání přístavů. Během 60. let námořnictvo využilo příslušníky UDT k vytvoření jednotek nazvaných "SEAL teams" a v lednu 1962 byl oficiálně ustaven tým Jedna (SEAL Team ONE) v pacifické flotile a tým Dva (SEAL Team TWO) ve flotile atlantické. Současné týmy SEAL jsou nejlepšími jednotkami amerického námořnictva.

 

U.S. Air Force Pararescue (Para-záchranáři USAF) jsou speciálně vycvičeni na záchranné akce v týlu nepřítele. Pokud se před několika desítkami let zřítilo letadlo za frontou, nikdo letci nedokázal pomoci a byl tak vlastně považován za mrtvého. Koncem druhé světové války se však objevil vrtulník, který umožnil rychlé vyhledání a odvoz posádek havarovaných letadel. K dokonalosti pak toto umění dovedli Američané ve Vietnamu, proto tito záchranáři byli zařazeni po bok ostatním jednotkám pro zvláštní operace a traduje se o nich rčení: “PJ léčí jako doktor na univerzitě, skáče z letadla jako Zelené barety, bojuje jako Ranger a plave jako SEAL.” Na konci výcviku obdrží baret kaštanové barvy s odznakem PJ, na kterém je anděl držící zemi s nápisem “That others may live!”(“Aby jiní mohli žít!”). Vojenské vrtulníky s PJ na palubě zasahují také při živelných pohromách a katastrofách a stali se oficiální záchrannou jednotkou pro kosmický program USA.

 

(zpracoval Lukáš Rambousek, 2005)

 

Hoover Dam je bezesporu nejznámější přehrada na řece Colorado, jednom z hlavních zdrojů sladké vody na jihozápadě USA. Vodní režim řeky je velmi nevyrovnaný, hlavním zdrojem vodnosti je na svazích Skalistých hor tající sníh. Několik povodní s katastrofálními následky vedlo k rozhodnutí o výstavbě vodní kaskády, která by vedle protipovodňového efektu zadržovala vodu pro závlahy a vyráběla elektrickou energii. Klíčovou nádrží celého systému se stalo Lake Mead, které je vůbec největší umělou vodní plochou v USA. Práce na přehradě byly zahájeny 20. dubna 1931. Hráz měla původně stát v kaňonu Boulder, ale z dopravních důvodů byla stavba posunuta do Černého kaňonu (Black canyon). Výstavba byla dokončena 1. března 1936, ale jméno Hoover Dam (podle prezidenta Herberta Hoovera, během jehož vlády byla stavba započata) nese až od 30. dubna 1947. Pro stavbu samotnou bylo nutné upravit andezitové stěny do patřičného tvaru tak, aby se o ně mohla zaklenutá hráz dobře opřít. Tuto práci vykonávali dělníci zavěšení na lanech, kteří pneumatickými kladivy navrtávali stěnu pro výbušniny. Právě zde se údajně zrodila „hard hat“ (ochranná přilba, dělníci si prý máčeli své klobouky v dehtu a nechali je pak uschnout na slunci tak, aby jim poskytovaly alespoň částečnou ochranu). Ve stěnách kaňonu byly vytesány čtyři tunely o průměru 15 metrů, které odváděly řeku mimo staveniště. Po úpravě stěn a odklonění řeky bylo započato betonování hráze. Objem betonu přesáhl objem Cheopsovy pyramidy, což přineslo mnoho technických potíží. Stavba vznikla jako komplex pilířů o lichoběžníkovém půdorysu, které byly betonovány v 1,5 metru silných vrstvách. Do prostoru mezi pilíři se po vytvrzení vtláčel beton a spojoval vybetonované vrstvy speciálními zámky. Každá vrstva navíc obsahovala systém trubek, který byl napojený na chladící systém. Po ukončení chlazení se trubky ořízly a zaplnily betonem. Konečná výška hráze je 221 metrů od paty přehrady (nejvyšší na západní polokouli), tloušťka v základu 201 m, v koruně 13,7 m. Plocha Lake Mead je 637 km² a objem vody přibližně 35,2 mld. m³ (téměř 2 roky průměrného průtoku řeky Colorado). Maximální výkon vodní elektrárny je 2074 MW (Dukovany mají výkon 1375 MW). Přehrada byla postavena ve stylu Art Deco, takže se stala zajímavým lákadlem nejen pro obdivovatele technických památek. Ročně ji navštíví 8–10 miliónů návštěvníků a k přehradnímu jezeru přiléhající Lake Mead National Recreation Area je 5. nejnavštěvovanějším národním parkem v USA.

 

(zpracoval Jan Geletič, 2005)

 

Las Vegas leží v jižní části státu Nevada. Svou rozlohou 239,6 km² a počtem obyvatel 535 tis. je největším a nejlidnatějším městem tohoto státu. Aglomerace – Las Vegas Metropolitan Area – má 1600 km² a 1,952 mil. obyvatel (údaje z roku 2004).

Místo, na kterém později vyrostlo město Las Vegas, objevili v Mohawské poušti v roce 1829 mexičtí průzkumníci. Podle charakteru vegetace dostalo název Las Vegas (tj. pastviny). K rozvoji celé oblasti došlo až po postavení železnice, město bylo založeno při jednom z nádraží 15. května 1905. Ve třicátých letech minulého století jeho rozvoj přibrzdila hospodářská krize, ale stavba nedaleké Hooverovy přehrady (Hoover Dam) a hlavně zlegalizování hazardních her v Nevadě v roce 1931 přilákalo velké množství lidí a stalo se důležitým impulsem rozvoje města. U zrodu myšlenky přetvořit Las Pegas na město hazardu a zábavy stál člověk s gangsterskou minulostí Benjamin „Bugsy“ Siegel. Do Las Vegas přišel v období po skončení 2. světové války s dostatkem prostředků na vybudování nového kasina a hotelu pojmenovaného po jeho přítelkyni – Flamingo (otevřeno 26.prosince 1946). Během 40. a 50. let vznikají další luxusní kasina a hotely. Z původní výpadovky na jih vzniká Strip – moderní ulice, která postupně svým komfortem a luxusem překonává původní centrum města. Druhá polovina 80. let vtiskuje lasvegaské Strip zcela novou tvář: vznikají nové hotely a prostorná kasina, mnohdy i na místě původních, stojících tu z dob samotných začátků hráčské vášně. Většinou se jedná o modely světových velkoměst. Nejrůznější atrakce (od světelných show po výbuch sopky) jsou zdarma a mají nalákat hosty do kasin. V Las Vegas stojí 16 z 20 největších hotelů světa. Největším je MGM Grand s 5000 lůžky, nejnovějším a nejdražším pak The Wynn; celkem je v Las Vegas k dispozici 132 000 pokojů. V poslední době dochází ke spojování jednotlivých hotelových komplexů za účelem snižování nákladů. Největší síť kasin provozuje Harrah‘s, MGM Mirage a Boyd Gaming. Tržby kasin přesáhly v roce 2004 17 mld. USD. Charakteristickým rysem Vegas jsou i svatební kaple, které se nacházejí v každém hotelu nebo kasinu. Ve městě je ročně oddáno na 120 000 párů. K oddání je potřeba jen průkaz totožnosti a 55 USD na licenci. Mezi stinné stránky města patří enormně rozšířené gamblerství (až čtvrtina domácností), zločinnost v okrajových částech města, obchod s drogami a prostituce.

Dnes je Las Vegas nejrychleji se rozvíjejícím městem USA. Největší zisky stále plynou z provozu kasin a heren (36 % HDP), hazard však již není jediným motorem, který žene ekonomiku Vegas kupředu. Nahradil ho rozvíjející se cestovní ruch a prodej zboží (v roce 2004 sem zavítalo 37 milionů návštěvníků). Do Vegas začínají jezdit rodiny s dětmi nakupovat a za zábavou, na vzestupu je i obchod s nemovitostmi. Do budoucna město počítá s další výstavbou nebo přestavbou hotelů a heren. Programově se snaží přilákat širší veřejnost (nejen hazardní hráče), aby se zbavila nálepky „Sin city“ a mafiánského doupěte.

 

(zpracoval Aleš Medek, 2005, mírně kráceno)

 

Nápis Hollywood (Hollywood Sign) vznikl v podstatě jako reklamní poutač. V roce 1923, kdy byla Amerika okouzlena tehdy novým filmem, rozhodl se vydavatel Los Angeles Times na rodícím se fenoménu vydělat. Na Mount Lee v Santamonických horách (Santa Monica Mountains) umístil poutač k propagaci developerského projektu Hollywoodland. Každé písmeno bylo přes devět metrů široké a více než 15 metrů vysoké, nápis ozářilo 4000 žárovek. Slavným se nápis stal až v roce 1932 v důsledku tragické události: úspěšná herečka z Broadwaye Peg Entwistleová se nedokázala vyrovnat s chladným přijetím v Hollywoodu, vyšplhala po žebříku pro dělníky na vrcholek písmene „H“ a skočila dolů. Do historie se zapsala jako „Hollywood Sign Girl“ (ironií osudu bylo, že den po smrti dostala poštou nabídku na roli…). V roce 1944 projekt Hollywoodlandu zkrachoval a nápis se stal majetkem města. Už pár let chátral, protože obnova byla plánována až po ukončení války. Část písmene „H“ v tomto roce dokonce odpadla. Hollywoodská obchodní komora se rozhodla v roce 1949 odstranit  písmena LAND a zbytek nápisu opravit. Počínaje rokem 1973 se nápis honosí statutem oficiální památky města, do té doby ale opět chátral a hrozil zřícením. Zčásti odpadla písmena „D“ a „O“, jakýsi žhář založil požár u písmene „L“ a nějací šprýmaři vyměnili písmeno „O“ za „e“, takže se nad předměstím Los Angeles skvěl po jistou dobu nápis „HOLLYWEED“ (weed značí v angličtině marihuanu). Když už z nápisu zbývalo jen torzo, pomohl zakladatel Playboye Hugh Hefner, který v roce 1978 uspořádal benefiční večer a jednotlivá písmena vydražil. Celkem získal na obnovu za každé písmeno 27 700 dolarů. Ve stejném roce bylo torzo starého nápisu nadobro strženo, aby mohl být po třech měsících vztyčen nový nápis z betonu a oceli, vážící téměř 200 tun, v podobě, kterou známe dodnes. V současnosti se nápisu průběžně dostává statických posudků, kontrol i nových nátěrů. Dále obdržel důmyslný bezpečnostní systém a non-stop monitoring bezpečnostní agentury.

 

(pracoval Jakub Sís, 2005, s využitím: Jukl, J., Beck, O.: Skrytá tvář Hollywoodu. ČiliChilli, 8/2005)

 

Sonorská poušť (Sonoran Desert), jedna z deseti největších pouští naší planety, má rozlohu 312 000 km² a pokrývá území jihozápadní části Arizony, jihovýchod Kalifornie, většinu mexického státu Sonora a podstatnou část poloostrova Baja Kalifornia (mapa). Povrch můžeme charakterizovat střídáním písečných oblastí se štěrkovými a kamenitými plochami, část povrchu kryje i zemina. V letním období ovlivňuje poušť prouděním od Mexického zálivu, zatímco v zimním období mají zásadní vliv na podnebí vzdušné proudy od tichomořského pobřeží. Od října do dubna jsou denní teploty velmi příjemné, okolo 20 ºC, ovšem od května do září vystupují velmi často nad 40 ºC. Poušť má ze všech severoamerických pouští největší roční úhrn srážek (mezi 70 až 250 mm), který je rozdělen v průběhu roku značně nerovnoměrně. Podstatnou část vláhy přinesou letní bouře od července do září, menší část občasné deště v období „zimy“. V Sonorské poušti se střídá 5 ročních období, a to období jara, které probíhá od února do dubna, suché léto od května do června, monzunové léto od července do poloviny září, podzim do listopadu a zima od prosince do ledna. Díky vyššímu úhrnu srážek má Sonorská poušť má ze všech světových pouští nejbohatší zastoupení živočišných a rostlinných druhů a je považována za nejkrásnější a nejzelenější poušť na světě a ráj kaktusářů. Nepřehlédnutelnou dominantou a nejznámější rostlinou Sonorské pouště je Carnegiea gigantea – obří kaktus, který byl vyhlášen národní rostlinou státu Arizona. Především v Arizoně se často setkáváme s nejrůznějšími podobami tohoto obra ve formě více či méně povedených turistických suvenýrů. Latinské jméno je známo spíše odborníkům a mnohem rozšířenější je jeho lidové označení – saguaro. Saguaro je velmi pomalu rostoucí kaktus (5cm/rok), který kvete drobnými bílými kvítky až po dosažení dvacátého roku. Když dosáhne stáří osmdesáti let a měří kolem pěti metrů, začne se větvit a dostává tak svůj typický vzhled. Z dozrálých plodů  místní indiánské kmeny vyrábějí džem. Živočišstvo pouště tvoří brouci, tarantule, jedovatí pavouci, škorpióni, ještěrky, chřestýši, želvy, havrani, křepelky, jestřábi, sokoli, sovy, veverky, zajíci, lišky, šakali atd. Nejtíživějším ekologickým problémem zůstává degradace a fragmentace přirozených stanovišť místních živočichů a rostlin, nedostatečně fungující systém ochrany a stále se zvyšující tlak lidských aktivit. V současné době probíhají ochranářské akce na záchranu pouštní želvy Gopherus agassizii, která je endemitem této pouště.

 

(zpracovala Hana Brychtová, 2005)

 

Amišvé jsou malou náboženskou komunitou (asi 230 tis. příslušníků), která žije ve státech Pennsylvania a Ohio. Skupina se vytvořila v Evropě v 17. století, kdy se vyčlenila z anabaptistické sekty mennonitů. Jejich tehdejší vůdce, Švýcar Jacob Ammann (podle něj také dostali amišové své jméno), se domníval, že mennonitské hnutí již není věroučně dostatečně přísné a podléhá zesvětštění. S představou, že praví křesťané by neměli podléhat žádným módním výstřelkům tohoto světa, začal spolu se svými následovníky odmítat jakékoliv módní i technologické novinky. Dodnes proto např. udržují způsob oblékání běžný v 17. století, nepoužívají elektřinu a na svých farmách ani zemědělskou techniku (kombajny, traktory apod.).

Na perzekuci se strany úřadů v Německu, Švýcarsku a Nizozemí  reagovali amišové hromadným přesídlením do USA, i tam ale vzbuzoval nevoli jejich odpor vůči vojenské službě, vyššímu vzdělání a v současnosti např. k placení důchodového pojištění. Amišové mluví jihoněmeckým dialektem, tzv. pensylvánskou němčinou (ukázka zde), bible je však čtena v klasické němčině a stejně tak jsou zpívány i staré německé písně. Bohoslužby se konají každou druhou neděli, trvají asi tři hodiny a místo konání se stále mění. Tradiční amišové nemají stálé modlitebny, ale lavice na bohoslužby se stěhují do domu jednoho ze členů sboru. Kazatelé jsou nejdůležitějšími postavami komunity, protože vše je podřízeno náboženskému životu. Všechny funkce jsou doživotní a muži do nich nejsou voleni, ale losováni. Jednou z důležitých funkcí kazatelů je také kontrola, zda všichni členové žijí v souladu se zvykovým právem komunity (tzv. Ordnung). Děti jsou vzdělávány ve vlastních jednotřídních školách, kam docházejí po dobu osmi let. Anglicky se děti začínají učit ve druhé třídě. V době setby a žní chodí do školy pouze v sudém nebo lichém týdnu. Učí se číst, psát, počítat, něco málo z dějepisu a geografie, jakékoli vyšší vzdělání je považováno za nevhodné. Nejvyšší soud Spojených států udělil pro děti z komunity výjimku z povinné školní docházky po ukončených osmi letech.

Komunita je samozřejmě naprosto endogamní (sňatky jsou povoleny jen mezi členy). V důsledku toho vznikají složité příbuzenské vztahy a většina komunity si stále udržuje tatáž příjmení (zejména Stolzfus, King, Fischer, Beiler a Lapp). V komunitě je enormní výskyt dědičných onemocnění, zejména různých forem mentální a fyzické retardace. Dosud v ní bylo identifikováno na 80 různých genetických nemocí.

V současné době existuje několik větví Amurů lišících se „mírou kompromisů“ s moderním světem – vedle ortodoxních amišů starého řádu (Old Order Amish) existují např. liberálnější amišové nového řádu (New Order Amish) nebo reformní Beachyho amišové (Beachy Amish, podle zakladatele Mosese Beachyho), kteří dokonce staví své vlastní modlitebny, smějí vlastnit telefon (i když nesmí být umístěn v obytném domě, ale ve zvláštním přístřešku odděleném od domu cestou) a povolují i další úlevy z přísného tradičního života.

 

(zpracovala Veronika Kokavcová, 2005, kráceno)

 

Mackinac Bridge se nachází na severu státu Michigan a přemosťuje úžinu Mackinac oddělující Michiganské jezero (na západní straně) a Huronské jezero (na východní straně). Most je jedinou spojnicí dvou oddělených částí státu Michigan – jižní oblasti ležící mezi Michiganským a Huronským jezerem, označované jako Dolní poloostrov (Lower peninsula) a severní oblasti mezi Hořejším a Michiganským jezerem, označované jako Horní poloostrov (Upper peninsula).

V současnosti (2005) je svou délkou 2 625 m Mackinac Bridge třetím nejdelším visutým mostem na světě (a největším na západní polokouli). Vzdálenost mezi hlavními věžemi je 1159 m. Prvenství ve své kategorii držel most od zprovoznění do roku 1998, kdy ho předčily japonský Akashi Kaikyō (明石海峡大橋, délka 3 911 m, vzdálenost mezi věžemi 1991 m) a dánský most Great Belt (Storebæltsbroen, délka 2694 m, vzdálenost mezi věžemi 1624 m).

První úvaha o možnosti výstavby mostu přes úžinu Strait Mackinac se zrodila již na konci 19. století, kdy se v místních novinách objevil článek, že kromě lodní dopravy východ – západ po jezerech by bylo možné propojit Dolní a Horní poloostrov, což by výrazně ulehčilo cestování z nedaleké Kanady do USA a naopak. Samotná stavba ale byla zahájena až v polovině 20. století – v roce 1952. Most byl oficiálně otevřen 7. května roku 1954, pro dopravu byl ale zprovozněn až od 1. listopadu 1957.

 

(zpracoval Vilém Černý, 2005, kráceno)

 

Silicon Valley (Křemíkové údolí), je rozlehlé údolí v severní Kalifornii. Leží jihovýchodně od San Francisca v oblasti Sanfranciského zálivu, zahrnuje také část údolí Santa Clara. Je přibližně 40 km dlouhé a 20 km široké. Údolí je téměř kompletně zastavěné a protkané sítí dálnic a silnic. Administrativně se sice skládá z několika měst, stavebně se ale jedná o jednotný celek a jejich názvy slouží v podstatě jen k orientačnímu upřesnění místa v údolí. Mezi nejznámější města patří: San José Palo Alto, Santa Clara, Sunnyvale, Los Altos, Mountain View. San José je pak považováno za jakési hlavní město Silicon Valley.

Silicon Valley se celosvětově proslavilo jako centrum počítačového a elektronického průmyslu, podle materiálu na výrobu čipů – křemíku – dostalo ostatně i své jméno. Výraz Silicon Valley použil poprvé v roce 1971 novinář Don Hoefler, když tímto pojmem označil v sérii článků pro časopis Electronic News kolonii bouřlivě se rozvíjejících elektronických firem ve městě Santa Clara. Impuls k rozvoji nejmodernějších technologií v údolí byl ale podstatně starší a je spojován s profesorem Stanfordské univerzity Frederickem Termanem, který povzbuzoval své studenty, aby si právě zde založili vlastní firmy s elektronikou místo toho, aby se nechávali najímat jako řadoví zaměstnanci firem na východním pobřeží USA. První dva studenti, kteří uposlechli jeho rad, byli William R. Hewlett a David Packard. V roce 1939 shromáždili kapitál 538 dolarů a založili v malé garáži  Hewlett-Packard Copany, firmu, která se později proslavila řadou technických inovací (mj. výrobce prvního PC) a dnes zaměstnává přes 150 tisíc lidí.

Podle vzoru Hewletta a Packarda vznikaly v Silicon Valley další společnosti, které dnes zaměstnávají přes 1 milion osob (z nich má 40 % vysokoškolské vzdělání a více než třetina je zahraničního původu). Vysoce kvalifikované zaměstnance přitahuje vedle práce s báječnými vyhlídkami do budoucna také rychlý přístup k průkopnickým novinkám v oblasti high-tech. Talentovaní odborníci se v regionu koncentrují nejen pro vynikající platy, ale rovněž proto, že vědí, že zde snadno mohou nalézt jinou práci, pokud jejich zaměstnavatelé náhodou zkrachují.

Mezi nejvýznamnější společnosti v oblasti patří: Apple Computer, Oracle Corporation, eBay, Google, Intel Corporation, Hewlett-Packard Copany, Yahoo!, Network Appliance, Sun Microsystems, Adobe Systems Incorporated, Electronic Arts ad.

 

 

Stanfordská univerzita (Stanford University) je americká soukromá univerzita, jedna z nejprestižnějších v USA. Byla založena v roce 1891, nachází se přímo v srdci Silicon Valley a hraje důležitou roli v jeho vývoji. Z projektů na stanfordské univerzitě vyšlo mnoho úspěšných počítačových firem dneška. Univerzita klade důraz na reálné podmínky inženýrství, žáci vyrábějí skutečné výrobky. Dále je založena na permanentní spolupráci studentů z různých oborů, díky ní je v Silicon Valley stabilně vysoká koncentrace chytrých lidí. Univerzitu navštěvuje přibližně 6 500 studentů.

 

(zpracovala Anna Sikorová, 2005)

 

Funerální pahorky v USA – po celých Spojených státech mezi Velkými jezery a Mexickým zálivem je rozeseto více než 100 000 umělých návrší. První zmínky o pahorcích poskytl Thomas Jefferson, který je považován za prvního amerického archeologa. Sám prozkoumal jeden pahorek blízko svého domova v Monticellu ve Virginii a jak se prokopával jednotlivými vrstvami, nalezl kolem 1000 koster. Jefferson se domníval, že staviteli těchto pahorků byli první Američané, kteří přišli severní cestou z Asie, více jak 100 let po jeho smrti se toto potvrdilo. Na stavbě pahorků se podílely čtyři indiánské kultury. Adenové (1000 př. n. l. – 200 n. l.), první kultura stavitelů pahorků, žili v okolí řeky Ohio, jejich původ je nejasný. Jsou tvůrci tisíců pohřebních návrší s pravoúhlými hroby pro mrtvoly a doprovodné předměty, nejznámějšími jsou Orlí a Velký hadí pahorek (Great Serpent Mound, hliněný násep vysoký 0,9 m a dlouhý 405 m, kopíruje záhyb říčky Brush Creek ve státě Ohio, byl postaven v 1. století př. n. l. a nenašly se tu žádné kostry ani artefakty – pravděpodobně rituální význam). Hopewellové (300 př. n. l. – 200 n. l.), fyzicky odlišní od Adenů, převzali jejich území v povodí řek Ohio a Illinois a praktikovali nákladnější verzi jejich kultury, měli propracovaný kult mrtvých, stavěli větší a komplexnější náspy, na specielně zarovnaných místech budovali dřevěné márnice bez střechy. Mississippijci (700 n. l. – 1500 n. l.) žili v okolí řeky Mississippi, stavitelé velkých chrámových pahorků, hliněných ekvivalentů aztéckých a mayských pyramid. Centrem jejich kultury bylo město Cahokia, dokončené ve 14. století, ruiny jsou dodnes patrné v Cahokia Mounds ve státě Illinois (památka UNESCO). Největším z asi stovky pahorků v Cahokii je Mnichovo návrší – největší násep na světě (305 m  dlouhý, 213 m široký a 30 m vysoký). Natchezové (? n.l. – 1800 n.l.) nejvýraznější dědici mississippské kultury žijící poblíž dnešního města Natchez ve státě Mississippi, každá z jejich sedmi vesnic měla svůj pahorek, ale střediskem skupiny jako celku byl Smaragdový pahorek vysoký přes 11 m.

 

(zpracoval Kamil Kropáč, 2004)

 

Veřejně dostupná geoinformatická data o USA. Geoinformatika patří k oborům, do kterých člověk pronikl teprve v nedávné minulosti. Jejím základním stavebním kamenem jsou geoinformatická data různého zaměření, která jsou nepostradatelným zdrojem pro každého člověka, který chce a bude chtít vědět jak základní, tak i podrobnější informace o svém okolí a také různé druhy informací, které se týkají zemí jež jsou vzdáleny tisíce kilometrů i když v nich nikdy nebyl a možná ani nebude. V nynější době je dobrou reklamou každého státu volný přístup ke geoinformatickým datům. O USA je v tomto ohledu možné říct, že mají dobrou reklamu. Přístup k různým typům dat zajišťuji např.: Národní atlas USA, Statistický úřad, NASA, Geologická služba USA (USGS), Služba národních parků a různá ministerstva a neziskové organizace.

Základním zdrojem geoinformatických dat o USA je nesporně Národní atlas USA (The National Atlas of the United States of America), který existuje jak v analogové, tak i digitální podobě. Základním stavebním kamenem jeho digitální verze jsou vrstvy jednotlivých zájmových oborů, které je si možné zobrazit na interaktivní mapě dostupné na webové stránce tohoto projektu. Data jsou rozčleněna do 12 kategorií – základní mapy (silnice, státní členění), zemědělství, biologie, hranice (časová pásma), meteorologie, životní prostředí, geologie, historie, obyvatelstvo, doprava, vodstvo a referenční data. Tato digitální data jsou ve formátu SHP a SDTS. Na webu atlasu jsou také dostupné družicové snímky území USA poskytnuté organizací NASA, která se zabývá dálkovým průzkumem země, pozorováním vesmíru a dalšími službami.

Naproti tomu Geologická služba USA (U.S. Geological Survey) se věnuje získáváním a publikací dat o geologické struktuře Země a ostatními pozorováními zabývajícími se oborem geologie. Prezentace jejich zkoumání si je možné prohlédnout např. na zveřejněných geologických mapách USA, různých tabulkových datech týkající se geologie, aj. Geologická služba se zabývá např. studiem pobřežní a mořské geologie, těžbou nerostných surovin nebo sopečnou činností. Sběrem a zveřejňováním dat týkajících se obyvatelstva žijícího na území USA se zabývá statistický úřad (U. S: Census Bureau), který všechny informace prezentuje formou statistických ročenek, jako všechny ziskové i neziskové organizace. Přístup ke všem typům geoinformatických dat z různých vědeckých i nevědeckých zkoumání je v USA dobře zajištěn díky tamním zákonům, které v mnoha zemích světa nebude  možné prosadit ještě za spousty let. Díky tomu jsou USA na předních místech v oboru geoinformatiky, jelikož jsou přístupy obyvatelstva k zdrojům mapování a zkoumání tak volné.

 

(zpracoval Tomáš Kupča, 2004)

 

Route 66 spojovala město Chicago se západním pobřežím USA – s přístavy v Santa Monice a v Los Angeles (mapa zde). Procházela přes osm států v celkové délce 2 448 mil (3 940 km) a protínala 3 časová pásma. Největšími městy na trase byl Springfield, St. Louis, Oklahoma City, Amarillo a Los Angeles. Důvodem vybudování silnice č. 66 byl nárůst automobilové dopravy počátkem 20. století, díky kterému se dosavadní silniční síť stala nevyhovující (neexistovala např. žádná cesta, která by kontinuálně spojovala východ se západem Spojených států). Budování silniční sítě reguloval federální zákon z roku 1921, 26. listopadu 1926 pak byla otevřena cesta, která dostala název U.S. ROUTE 66. V Americe se říká, že prakticky každý Američan po ní alespoň jednou za svůj život cestoval. Pro obyvatele USA, kteří se mnohem ochotněji než Evropané stěhují, je Route 66 jakýmsi symbolem cesty k „americkému snu“ a mají k ní silný citový vztah – už proto, že za dob světové hospodářské krize tudy cestovaly tisíce farmářů opouštějících vnitrozemí s vírou na lepší život v Kalifornii a v dobách druhé světové války tudy jezdili zase vojáci ke svým jednotkám (odtud označení silnice jmény jako: hlavní ulice Ameriky, matka cest, cesta č.1, cesta slávy). Route 66 se také stala námětem mnoha knih, filmů, televizních seriálů a písní, a byla tak už v době svého „aktivního“ života součástí amerického způsobu života, kultury i moderní historie. Už v 50. letech 20. století se úzká Route 66 procházející středy měst stala příliš pomalou a nebezpečnou. V roce 1956 byl vydán zákon o novém silničním systému, který počítal s vytvořením nové sítě mezistátních dálnic (tzv. interstates). Route 66 byla ze systému vyřazena, jednotlivé úseky byly rozděleny a přeřazeny do kategorie místních komunikací.

 

(zpracoval Miroslav Pizur, 2004, silně kráceno)

 

Union Pacific Railroad - S postupným růstem rozlohy Spojených států v druhé polovině 19. století bylo třeba urychlit spojení mezi vyspělým východním (atlantickým) pobřežím a nově osídlovaným pacifickým pobřežím. Prvním pokusem byl v roce 1839 tzv. Pony Express, jenž ale záhy ukončil svou činnost. Katalyzátorem vzniku železnice se stala Zlatá horečka, která vypukla na konci 40. let 19. století v Kalifornii. Železnice se začala stavět ze dvou směrů proti sobě – z kalifornského Sacramenta na jedné straně a z Omahy na řece Missouri v Nebrasce, odkud navazovala na již existující železniční trať přes Chicago do New Yorku. Místem setkání obou se stal tzv. Promontory Point v Utahu (animace postupu stavby zde). Trať se začíná stavět po vydání Pacific Railway Act dne 1. července 1862 a probíhá v i průběhu americké občanské války až do konce dubna 1869. Jako první začala stavět na počátku r. 1863 společnost Central Pacific Railroad směrem ze Sacramenta. Horský úsek přes Sierru Nevadu je však nejtěžší na celé trati, a tak stavba trvá téměř 5 let, zvláště díky vleklým finančním problémům. Je zde postaveno celkem na 15 tunelů, především díky najímaným čínským dělníkům, kteří lépe snášeli těžké podmínky na stavbě. Po překročení hranice Kalifornie a Nevady železniční trať vede podél Humboldtovy řeky; za 15 měsíců je postaveno dalších několik stovek kilometrů. 28. dubna 1869 je vyhlášena sázka o nejdelší úsek trati položený během jednoho dne. Tuto sázku vyhrává právě Central Pacific Railroad při výkonu 10 mil železniční trati za 12 hodin. Druhou společnosti podílející se na stavbě byla Union Pacific Railroad. Ta začala stavět téměř o rok později – v prosinci 1863. Do roku 1865 však trať daleko nepostoupila (válka, finanční těžkosti). Během let 1866 a 1867 byla stavěna železnice v bezlesém mělkém údolí Platte River. Následně byl u Plum Creek indiány napaden vlak převážející dřevo na položení pražců. Větší komplikace však nastaly při přechodu Skalistých hor, pohoří Wasatch a hlavně průsmyku Laramie. Stavba byla dokončena 8. května 1869 na smluveném místě Promontory Point. Stavba americké transkontinentální železnice přinesla mimo předem zřejmé výhody (jako zkrácení cesty, příliv osadníků, rozvoj obchodu) také mnoho záporných jevů – nekontrolovaná těžba nerostných surovin, vymírání Indiánů a vyhubení bizonů (v roce 1894 bylo napočítáno pouze 20 volně žijících jedinců).

 

(zpracoval Jan Heisig, 2004)

 

Cape Canaveral je největší americkou kosmickou základnou. Rozkládá se na východním pobřeží Floridy poblíž městečka Titusville (ostrov Merritt). I když oficiální název celého kosmodromu je Eastern Test Range (Východní zkušební střelnice), je běžněji znám pod názvem Cape Canaveral (v letech 1963–1972 se nazýval Cape Kennedy). Provoz střelnice byl zahájen vypuštěním upravené ukořistěné německé rakety A-4 (V-2) 24. 7. 1950. Základna má dvě části. Jižní polovina kosmodromu, Cape Canaveral Air Force Station, patří vojenskému letectvu (mapa celého prostoru zde). Kromě zařízení pro zkušební starty vojenských raket středního i dalekého doletu, jsou zde rampy pro nosné rakety Atlas a Atlas Agena (rampa č.13), Delta (17A a 17B), Atlas Centaur (36A a 36B) a Titan (40 a 41). Dříve odtud startovaly kosmické lodi Mercury, Gemini a také rakety Saturn I a IB. Severněji se nachází Kennedy Space Center (KSC), patřící Národnímu úřadu pro letectví a kosmický prostor (NASA). Této části dominuje montážní budova Vertical Assembly Building (VAB), ve které se montovaly rakety Saturn V pro lety lodí Apollo k Měsíci. Po rekonstrukci se ve VAB připravují ke startu kosmické raketoplány STS. Zhruba 5 km od VAB leží dvě rampy - 39A a 39B - původně užívané pro Saturny V a Saturny IB, nyní také pro raketoplány. Severozápadně od VAB byla vybudována 5.2 km dlouhá přistávací dráha pro raketoplán. Střelecký sektor míří jihovýchodním až severovýchodním směrem do Atlantiku a sahá prakticky až k pobřeží Afriky. Radarové a telemetrické stanice jsou umístěny na ostrovech v Atlantském oceánu. Sledovací síť doplňují lodě a letadla.

 

(zpracoval Lukáš Macur, 2004)

 

Systém voleb prezidenta v USA je jedinečný. Volební proces zahajují primární volby, ze kterých vzejdou kandidáti dvou hlavních politických stran – demokratů a republikánů. Cílem těchto voleb je výběr delegátů na celonárodní stranické sjezdy (konventy) a voliči se v nich současně vyjadřují i pro určitého prezidentského kandidáta. Celonárodní sjezdy probíhají obvykle v létě po ukončení primárek a tradicí je, že první z nich pořádá opoziční strana. Delegáti, jejichž počet je určen velikostí konkrétního státu, pak na celonárodním stranickém sjezdu zastupují zájmy svého státu a hlasují pro kandidáta, který v něm získal nejvyšší podporu. Výsledek volby určí kandidáta, jehož strana poté nominuje do vlastního klání o Bílý dům. Prezidentských voleb se kromě kandidátů obou největších stran účastní obvykle i nezávislí kandidáti či zástupci menších stran.

Vlastní prezidentské volby jsou nepřímé: první úterý po prvním listopadovém pondělí (letos 2. listopadu 2004) občané volí Sbor volitelů (Electoral College), který formálně zvolí prezidenta první pondělí po druhé středě v prosinci (letos 13. prosince 2004). Fakticky je  však jméno nového prezidenta známo už po lidovém hlasování. Oficiální výsledky amerických prezidentských voleb jsou v Kongresu vyhlašovány 6. ledna následujícího roku a nově zvolený prezident se ujímá funkce 20. ledna. Pokud by však před svou inaugurací zemřel, stává se prezidentem zvolený viceprezident. Počet volitelů za jednotlivý stát je dán jeho velikostí a odpovídá množství jeho reprezentantů a senátorů v Kongresu. Nejvíce jich mají Kalifornie (54), New York (33) a Texas (32). Nejméně, tři, mají Aljaška, Delaware, Montana, Severní a Jižní Dakota, Vermont a Wyoming a rovněž Washington D. C., který v Kongresu zastoupen není. Volitelů je celkem 538 a budoucí prezident musí obdržet alespoň 270 volitelských hlasů. Při volbách volitelů se uplatňuje většinový systém, vítězství i sebemenším rozdílem hlasů dává kandidátovi právo získat všechny hlasy volitelů daného státu. Tak může být prezidentem zvolen kandidát, který dostane více volitelských hlasů, přestože se pro něj v celostátním měřítku vyslovilo méně voličů. Výjimku tvoří pouze státy Maine a Nebraska, které hlasy rozdělují podle obvodů.

Krizové varianty: Nezíská-li žádný z prezidentských kandidátů většinu hlasů volitelů, volí prezidenta Sněmovna reprezentantů tak, že všichni členové z jednoho státu mají vždy celkem jeden hlas. Pokud by se i volba ve sněmovně dostala do slepé uličky, úřadoval by nově zvolený viceprezident. Toho má zvolit Senát, přičemž každý senátor hlasuje samostatně. A pokud by selhal i Senát, funkce prezidenta by se až do řádné volby ujal předseda sněmovny.

 

(zpracoval Jiří Klimánek, 2004)

 

Coloradská plošina (Colorado Plateau) se rozkládá v jihovýchodním Utahu, severní Arizoně, severozápadní části Nového Mexika a západním Coloradu. Zaujímá plochu 340 tis. km2 a dosahuje místy výšek až 3000 m nad mořem. Má podobu obrovské, téměř kruhovité pánve, která je ze severu a východu obklopena pohořími. Pánev je vyplněna řadou hlubokých kaňonů, plošin, stolových hor a menších horských hřbetů. Podložní vrstvy tvoří předprvohorní horniny, jejichž stáří se odhaduje až na 2 miliardy let (lze je spatřit jen na dnech kaňonů). Většinou se jedná o metamorfované horniny (břidlice). Vyvřelé horniny, které se na povrch dostaly o miliardu let později, vytváří mramorovou síť v tmavším metamorfovaném podloží. Během prvohor byla oblast Coloradské plošiny pravidelně zaplavována mělkými tropickými moři. Na jejich dně se ukládaly silné vrstvy pískovců, vápenců a organických pozůstatků. Při ústupech moře byly mořské sedimenty překrývány vrstvami  usazenin z vodních toků, písečnými dunami a solí. Během druhohor byl povrch překryt písečnými dunami, které se staly základem obrovských pískovcových bloků. Ve stejném období také probíhala sopečná činnost, její pozůstatky pokryly většinu západní části plošiny. V následujících geologických obdobích byly v plošině vytvořeny díky erozi nakumulovaného materiálu tisíce kilometrů kaňonů, jeskyně, skalní útesy a věže. Vyskytuje se zde nejméně 25 hlavních plošin (nejvyšší je Aquarius plateau), stovky stolových hor, tisíce vrcholků, najdeme zde údolí vyplněná kamennými věžemi (hoodoos), osamocené vrcholky v poušti a viklany. Nachází se zde i tisíce přírodních oblouků a mostů, písečné duny, barevné pouště a badlands. Jedinečnou přírodu Coloradské plošiny chrání řada národních parků a přírodních rezervací.

 

(zpracovala Tereza Hanušová, 2004, jazykově upraveno a kráceno)

 

Buffalo Bill (vl. jménem William Cody, * 26. 2. 1846 Notts County, Iowa, + 10. 1. 1917 Denver, Colorado) byl jednou z legend divokého západu. Zúčastnil se války Severu s Jihem jako člen sedmé kavalérie, v letech 1863–1865 ve službách generála Custera. Přezdívku Buffalo Bill dostal při stavbě železnice vedoucí Kansasem: zavázal se totiž dodávat kuchařům společnosti Kansas Paciflc Railway každý den 12 bizonů, za osm měsíců svého úvazku jich údajně odstřelil na 3000. V letech 1868–1872 se zúčastnil tažení proti Indiánům. Už v té době se o jeho dobrodružstvích dovídá tisk a záhy se objevuje novinář Ned Buntline, který si od něj kupuje „autorizaci všech Buffalo Billových dobrodružství“. Jen několik let se Codymu dařilo odolávat legendám, které o něm Buntline šířil: v roce 1873 ještě získal jako zvěd provázející armádu na trestné výpravě proti Indiánům jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání, „The Medal of Honour“ a byla mu propůjčena hodnost plukovníka, ve stejné funkci se vyznamenal i po porážce Custera u Little Big Hornu (1876), jinak se ale plně věnuje vystupování v prostoduchých Buntlinových divadelních hrách oslavujících jeho (údajné) hrdinské činy. Později se nadchl pro myšlenku cirkusové podívané o divokém západě s názvem Wild West Show, která lidem po celé Americe i Evropě ukazovala silně zmytizovaný Západ jako jeviště hrdinských činů svého principála. Už první vystoupení – 4. července 1882 v North Platte, Nebraska – mělo kolosální úspěch. V letech 1883–1915 vidělo Buffalo Billův cirkus přes 1000 měst a 50 miliónů lidí.

 

(zpracoval Filip Procházka, 2004, redukováno)

 

Indiánské rezervace v USA: Tato území bývala mnohem rozlehlejší než jsou v současnosti. Dnes jsou to zpravidla malé tečky na mapě, které nejsou větší jak malé město. Největší rezervací je Navajo Reservation, která se svými 16 milióny akry rozprostírá na území států Arizona, Nové Mexiko a Utah. Úředně to jsou svrchované státy řízené vlastními kmenovými vládami. Rozlišujeme rezervace státní a federální. Základní rozdíl spočívá v tom, že rezervace federální jsou uznány federální vládou a platí tam zákony daného kmene mající prvotní vládní autoritu. S federální vládou mají kmenové vlády zvláštní právní vztah - jedná se zde o vztah na bázi vláda-vláda. Rezervace státní jsou naproti tomu území v zástavě („land in trust“® pronajatá území) svěřená státními vládami pro užitek a prospěch daného kmene. Federálně uznány nejsou. Náčelník, kterého jmenuje stát, zde sehrává roli prostředníka pro vzájemnou spolupráci mezi státem a daným kmenem. Určit počet federálních rezervací je komplikované. Mnohé oficiální zdroje udávají rozdílné údaje. Některé udávají číslo 696 (Census Bureau), jiné 562 (Bureau of Indian Affairs). Nejvíce rezervací se nachází ve státě Aljaška (přes 200). Indiáni platí stejné daně jako jiní občané s následujícími výjimkami: nezdaňují se příjmy plynoucí z „území v zástavě“, příjmy z rezervací, neplatí se státní daně z transakcí proběhlých v rezervacích a ani daně z nemovitostí nacházejících se na územích v zástavě. V roce 1988 Kongres schválil výnos, který indiánům umožňuje, aby si sami rozhodovali o území rezervace. Ti tuto příležitost využili a otevřeli si kasina ve 33 státech Unie. Z hazardu plynou indiánům veliké peněžní zisky a navíc jim nabízejí pracovní příležitosti. Indiánská nezaměstnanost pohybující se obvykle okolo 33 % klesla díky tomuto téměř na nulu. Díky sílící indiánské lobby se začalo uvažovat o vyhlášení jejich monopolu na hazardní hry. Vedle kasin, která jsou osvobozena od daní, je zdrojem příjmu také turismus a maloobchod (zejména zábavná pyrotechnika a cigarety, které zde vyjdou mnohem levněji). Problémem v rezervacích je vedle nezaměstnanosti, také alkohol a gamblerství.

 

(zpracovala Veronika Dvořáčková)

 

Aljaška je 49. státem USA, svou rozlohou zaujímá téměř 1/6 ostatního území USA, ale počtem obyvatel se naopak řadí na 48. místo. Povrch je tvořen horskými pásmy Brooksova pohoří, Aljašského pohoří, Hor Sv. Eliáše a Skalistými horami a nížinou řeky Yukon. Lesy zabírají zhruba 600 000 km2. Nejvyšší horou je Mt. McKinley (6 194 m) v národním parku Denali. V Horách Sv. Eliáše se nachází známý ledovec Malaspina. Většina obyvatel žije ve městech a jejich okolí, nejdůležitějšími centry jsou Juneau (hl. město), Fairbanks, Anchorage a Valdez. V severních oblastech žijí Eskymáci. Hospodářství je silně ovlivněno těžbou ropy (Point Barrow). Hlavními odvětvími jsou petrochemie, potravinářství a dřevozpracující průmysl. Aljaška je závislá na dovozu mnoha výrobků. Zemědělství je rozvinuto v malé míře v jižní části. Doprava je zastoupena především leteckou dopravou (více než 200 letišť), jediná železniční trať spojuje Fairbanks s Anchorage. Silniční síť je rozvinutější v jižní části (známá Alaska Highway). Lodní doprava využívána při spojení pobřeží s četnými ostrovy a pro transport ropy.

 

(zpracoval Jakub Feix, jazykově upraveno)

 

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA, National Aeronautics and Space Administration) vznikl 1. října 1958 spojením mnoha již fungujících státních i soukromích organizací zabývajících se problematikou leteckého a vesmírného výzkumu. Účelem spojení těchto organizací mělo být zefektivnění výzkumu a urychlení vývoje nových technologií za účelem národní obrany.

 

(zpracoval Jan Martínek)

 

Občanská válka v USA (1861–1865) - příčina: otrokářství („zvláštní zřízení“) a z toho vyplývající morální, ale hlavně ekonomické a politické rozdíly mezi průmyslovým Severem a zemědělským Jihem; ekonomické hledisko: Sever – průmysl, snaha o vysoká cla na dovážené výrobky (ochrana vlastní výroby), Jih – zemědělství (plantáže bavlny a cukr. třtiny), snaha o nízká cla (nutný dovoz výrobků); politické hledisko : nutnost rovnováhy mezi zastoupením seveřanských a jižanských politiků v Kongresu (problémy při přijímání nových států do Unie). Odpůrci otroků na Severu (abolicionisté) organizovali útěky otroků na Sever (podzemní železnice); počet obyvatel na Jihu : 8 mil. bělochů, z toho jen 350 tis. majitelů otroků, 4 mil. otroků + 260 tis. svobodných černochů. 1860 – prezidentské volby vyhrál Abraham Lincoln (odpůrce otroctví) – odtržení jižanských států – Konfederované státy americké (Konfederace), hlavní město Konfederace Richmond bylo jen 200 km od Washingtonu (kdo obsadí hlavní město protivníka, vyhraje válku); začátek války: útok Jižanů na pevnost Fort Sumter u Charlestonu, výhoda byla na straně Severu (průmysl, loďstvo, žel. síť, fin. zdroje, více vojáků – příliv přistěhovalců z Evropy, možnost naverbovat svobodné černochy), prům. výroba New Yorku byla 4x větší než celého Jihu; většina bitev nerozhodných (výhra x prohra podle počtu mrtvých), Jih přes ekonom. výhodu Severu dlouho vyhrával, po skončení války rekonstrukce Jihu.

 

(zpracovala Petra Sedláková)

 

Atentát na Franklina Delano Roosevelta byl spáchán 15. února 1933 v Miami, kde byl prezident na návštěvě. Atentátníkem byl Joe Zangara, který od dětství trpěl žaludečními potížemi, se kterými si ani doktoři nevěděli rady. A právě tyto potíže byly příčinou atentátu. Zangara měl jednoduché vysvětlení - za všechny jeho potíže mohou ti nahoře, a proto je správné se jim pomstít, je úplně jedno komu. Zangarovi se podařilo dostat do prezidentovi blízkosti a vypálit 5 ran. Prezidenta ani jedna nezasáhla, zabila však chicagského starostu Čermáka (Antonín Josef Čermák (Anton Joseph Cermak), českého původu),  který prezidenta doprovázel. Zangara byl odsouzen k trestu smrti.

 

(zpracoval Přemysl Hrančík)

Poslední aktualizace:

2. 1. 2007