GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / antropogenní / průmyslové / průmyslové hlubinné úložiště
Průmyslové hlubinné úložiště
Základní charakteristika

Hlubinné úložiště je specifický antropogenní tvar reliéfu, který slouží k ukládání nebezpečného odpadu pod zemským povrchem. Nejčastěji se využívá ke skladování radioaktivního odpadu. Pro ukládání odpadu se využívají již vyhloubené podzemní prostory, které jsou pro skladování dále upraveny tak, aby jeho funkce byla zabezpečena (bezpečně zajištěna) v časovém horizontu tisíců let. Jednou z dalších možností bylo umístění odpadů do extrémně hlubokých vrtů. Vývoj technologie hlubinného ukládání jaderného odpadu do podzemí je předmětem výzkumu řady vědeckých i technických disciplín (např. inženýrská geologie, geotechnika nebo podzemní stavitelství). Samostatnou kategorií jsou hlubinná úložiště radioaktivního odpadu, který se obvykle před uložením do hlubinného úložiště ukládá na několik desítek let do meziskladu. Tam se jeho radioaktivita snižuje a klesá množství produkovaného tepla. Podmínkami pro výstavbu hlubinného úložiště jsou zejména vysoce stabilní a homogenní geologické prostředí v hloubce okolo tisíc metrů pod povrchem terénu. Ochranná funkce úložiště se vytváří vzájemně provázaným systémem inženýrských a přírodních bariér.

Každé hlubinné úložiště je obrovským komplexem podzemních staveb, které lze podle jejich funkce rozdělit na: přístupové tunely a šachty, podzemní obslužný areál, vlastní prostor úložiště. Přístup do podzemí může být zajištěn různými způsoby. Vertikální šachtou o hloubce několika stovek metrů, tunelovou šroubovicí nebo ukloněným tunelem o délce několika tisíc metrů. Tyto podzemní komunikace slouží k transportu kontejnerů s radioaktivním odpadem, k zpětné dopravě vyrubané horniny i pro přísun inženýrských materiálů či pohyb personálu. Vlastní úložiště je pak zpravidla navrhováno jako systém rovnoběžných tunelů v jednom nebo v několika úložných horizontech. Tyto tunely mohou sloužit přímo k ukládání kontejnerů s odpadem nebo jsou z nich dále raženy širokoprofi lové úložné vrty či kaverny různého tvaru a velikosti. Kontejnery mohou být umístěny ve vodorovné či svislé poloze, v řadách v jednom dlouhém vrtu nebo jednotlivě v kratších vrtech.

Rozšíření v ČR
Jako úložiště radioaktivních odpadů je na území ČR v současné době využívána původně podzemní továrna Richard u Litoměřic, která se nachází v komplexu bývalého vápencového dolu Richard II (v lokalitě vrchu Bídnice). Je jenom malou částí bývalého důlního komplexu Richard I, II a III, který má více než 40 km chodeb a překopů. Úložiště bylo vybudováno v subhorizontální desce jílovitého vápence teplického souvrství o mocnosti přibližně 5 m. Ukládací prostory jsou 70 až 80 m pod povrchem země. Podloží tvoří nepropustné jílovité slínovce jizerského souvrství a úložiště se nachází nad hladinou podzemních vod. V celém úložišti je vybudován drenážní systém s průběžnými retenčními jímkami a s centrální retenční jímkou. Celkový objem zajištěných využívaných prostor je více než 17 tis. m3, kapacita pro ukládání odpadu je asi poloviční, zbytek prostoru tvoří chodby nezbytné pro obsluhu a manipulaci s odpady. K úložišti patří i systém hlubinného a povrchového monitorování okolí. Od roku 1964 se v úložišti ukládají tzv. institucionální odpady. Dalším příkladem hlubinného úložiště je úložiště Bratrství v Jáchymově, které je určeno výhradně k umísťování odpadů s přírodními radionuklidy. Toto úložiště je vybudováno v části opuštěných podzemních prostor bývalého uranového dolu Bratrství. Úložiště bylo zkolaudováno a uvedeno do provozu v roce 1974. Pro ukládání byla upravená těžní štola a pět přilehlých komor s tím, že těžní štola o délce více než 385 m je obslužnou komunikací. Úložiště Dukovany bylo vybudováno pro zneškodnění nízko a středně aktivních radioaktivních odpadů, které vznikají v jaderné energetice. Je to největší a nejmodernější úložiště radioaktivních odpadů v České republice a svou konstrukcí i bezpečností odpovídá standardům platným v západoevropských zemích. Úložiště leží v areálu jaderné elektrárny Dukovany na katastrálním území obce Rouchovany v okrese Třebíč. V trvalém provozu je od roku 1995. Celkový objem úložných prostor dosahuje 55 tis. m3. Úložiště je tvořeno 112 kontejnery (železobetonovými jímkami) uspořádanými do dvou dvouřadů po 56 jímkách.
 
Obr.: