GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / antropogenní / průmyslové / průmyslová (industriální) halda
Průmyslová (industriální) halda
Základní charakteristika

Průmyslové (industriální) haldy jsou nejvýraznějším průmyslovým antropogenním tvarem reliéfu. Tento typ hald je tvořen odpadovým materiálem vznikajícím při provozu průmyslových závodů. Průmyslové haldy se podle průmyslového odvětví (typu průmyslové výroby) člení na hutnické, energetické či chemické průmyslové haldy. Podle složení lze klasifi kovat průmyslové haldy na struskové, škvárové, popílkové, chemické a rafi nační. Od těžebních (montánních) hald se průmyslové haldy výrazně liší tím, že jejich materiál je antropogenně metamorfován (prošel průmyslovým cyklem), od uhelných hald se odlišují nehořlavostí, nicméně morfologicky se projevují stejně jako haldy těžební.

Na hutnické haldy se vyváží jednak tzv. horký odval, což je žhavá struska od vysokých pecí, jednak tzv. studený odval, což je odpad z ocelářských pecí, škvára nebo popílek z kotelen. Energetické haldy jsou tvořeny popelovinovým materiálem z elektráren. Odpad z elektráren se vyváží do vhloubených částí terénu buď suchou cestou a vytváří tak haldy vyrovnávací, nebo se přepravuje vodním proudem a vytváří tak naplavené roviny odkališť. Chemické haldy vytváří jen malá část podniků chemického průmyslu, ale jsou s nimi velké problémy při rekultivacích.

Rozšíření v ČR
Zpravidla se industriální haldy nacházejí v těsné blízkosti podniků, v nichž je materiál tvořící haldu produkován. Občas je tento materiál i přepravován, avšak jen na kratší vzdálenosti. Typickým regionem, kde se industriální haldy vyskytují, je Ostravská pánev a Kladensko. Na Ostravsku je příkladem industriální haldy Třinecká halda v lokalitě Třinec-Staré město na levém břehu řeky Olše. Halda je tvořena struskou a sutinami. Vznikla současně s rozvojem Třineckých železáren v roce 1839. Na konci 80. let 20. století se začalo z haldy odtěžovat ročně přibližně 500 tis. tun strusek a sutin.
Na Kladensku je příkladem průmyslové haldy Buštěhradská halda, která je objemově i plochou jednou z největších v ČR. Nachází se na katastrálních územích Buštěhrad, Kladno a Stehelčeves. Odpadní materiál byl na haldu ukládán od roku 1951, jednalo se především o materiál hutnického a energetického charakteru z nedaleké ocelárny Poldi Kladno a také stavební a komunální odpady. V 70. letech 20. století byly na haldu ukládány i odpady chemického původu (kyselina sírová, kyanid draselný).
 
Obr.: