GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / fluviální / vodopád
Vodopád
Základní charakteristika

Vodopád je stupeň se svislou nebo příkrou stěnou (obvykle skalní) v říčním korytě, přes který přepadá vodní tok. Výška by měla dosahovat několika metrů (přesné kriterium výšky není), nižší vodopádový stupeň je skalní práh. Soustava na sebe navazujících vodopádů se nazývá kaskáda, vodopád s širokým přepadem je katarakt.

Vznik vodopádu je umožněn buď strukturně-geologickými nebo geomorfologickými poměry v příslušném území. V prvním případě jde o výsledek diferencované eroze, kdy se vodní tok zařezává pod pevnější polohou horniny do méně odolné vrstvy, nebo využívá přítomnosti tektonických puklin, v druhém případě je vodopád součástí údolí se značně nevyrovnaným spádem, např. v tzv. visutém údolí.

Zvláštním případem jsou tzv. konstruktivní vodopády v krasových oblastech, které se tvoří postupnou akumulací ("růstem") travertinu z říční vody s velkým obsahem hydrogenuhličitanu vápenatého.

Výskyt v ČR
Obvykle v horském prostředí nebo v krajině s výrazně strukturním reliéfem (např. v oblasti stolových hor). Nejvyšším vodopádem v ČR je Pančavský vodopád v Krkonoších (celkem 148 m vysoký, 1 298 - 1 150 m n. m., s občasným jižním ramenem 162 m). Pančavský vodopád je typem kaskádového vodopádu, kde voda převážně stéká po příkrém skalním podloží. Mezi další významné vodpodády v Krkonoších patří Pudlavský, Horní a Dolní Úpský, Mumlavský nebo vodopád Dvorského potoka. V Hrubém Jeseníku je známý Vysoký vodopád Studeného potoka (28 metrů vysoký), vodopád na Borovém potoce nebo vodopády Bílé Opavy. Dalšími významnými vodopády jsou Rešovské vodopády v Nízkém Jeseníku, vodopády Černého potoka v Jizerských horách, vodopád Na Strašidlech v Kralickém Sněžníku nebo Nýznerovské vodopády v Rychlebských horách.
 
Obr.: