GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / sopečné tvary / sopečný suk
Sopečný suk
Základní charakteristika

Sopečný suk je obvykle skalnatá vyvýšenina vystupující nápadně nad okolí (viz též suk), tvořená pevnou sopečnou (lávovou) vyvřelinou. Vulkanický suk je buď úzký s příkrými stěnami nebo má tvar homole, kuželu, kupy, případně protáhlého hřbetu (až velice úzkého hřebenu a zdi, pak se označuje dajka).

Sopečný suk tvoří výplň sopečných komínů (sopouchů) a žil, případně někdejší sopečné kupy, lakolity nebo druhotné výplně výbušných kráterů. Vulkanické suky představují nejtvrdší, a proto nejodolnější horninovou polohu v příslušném reliéfu a vznikají v důsledku erozně denudačních procesů, kdy je tvrdší lávová hornina "vypreparována" z méně odolného okolí, z měkčích pyroklastických uloženin nebo sedimentárních hornin.

Výskyt v ČR
Na území ČR je dokonalou ukázkou sopečného suku známá dominanta Českého ráje, zdvojený sopouch Trosky, "ostrým" sukem je vrch Káčov u Mnichova Hradiště, kupovitý tvar má lakolit Kunětické hory u Pardubic, nebo Říp, v Krušných horách je vypreparovaný sopuch Homolka, Rotava nebo Krasíkov.
 
Obr.: Neovulkanický suk Řípu (foto: I. Smolová)
Obr.: Hrad Bezděz na vrcholu suku v Ralské pahorkatině (foto: I. Smolová)